chiffons بازار اقتصادی خبرنگار مازندران

chiffons: بازار اقتصادی خبرنگار مازندران قیمت بازار هتل اتاق

گت بلاگز فرهنگی هنری رشته «هنر انقلاب» در دانشگاه راه‌اندازی شود

متاسفانه ما در دانشگاه‌هایمان رشته‌ای با عنوان «هنر انقلاب» نداریم و به نظرم این امر یكی از ضروریات هست.

رشته «هنر انقلاب» در دانشگاه راه‌اندازی شود

به گزارش حوزه تجسمی گروه فرهنگی گروه تحریریه سایت جوان؛ غلامعلی طاهری، هنرمند پیش كسوت عرصه نقاشی، گفت: متاسفانه ما در دانشگاه هایمان رشته ای با عنوان «هنر انقلاب» نداریم و به نظرم این امر یكی از ضروریات بوده و مورد نیاز است یك مدرسه عالی «هنر انقلاب» تأسیس شود.
این هنرمند نقاش در گفت وگو با خبرنگار پایگاه خبری حوزه هنری با توضیح زیاد در زمینه جایگاه هنر در میان مردم بیان كرد: به طور كلی نه فقط در کشور عزیزمان ایران بلكه در همه نقاط جهان، بعضی از رشته های هنری نسبت به بعضی دیگر از اهمیت زیاد یا كمتری برخوردارند؛ به همین جهت بازیگران و صورت های معروف هم مسلما جایگاه و شأن ارزش در میان مردم متغیر است و در مجموع جایگاه هنر در رشته های متفاوت متفاوت هست. به عنوان مثال در دنیا و در كشور خودمان هم رشته های هنری مثل سینما و موسیقی به علت جذابیت ها و رسانه ای بودنشان تاثیرگذارترند. از این رو طبیعتا گرایش مردم هم جهت استفاده از این گونه هنرها زیاد از سایر رشته های هنری هست.

عبارات مهم : ایران
وی در ادامه اظهاراتش افزود: ولی آنچه كه مسلم هست، رشته هایی مثل ادبیات و هنرهای تجسمی ممكن هست. تاثیرات رسانه ای و ژورنالیستی پر سروصدا نداشته باشند ولی قطعا دوام ارزش در تاریخ هنر و در بیان توانمندی های ملت ها و اقوام متفاوت زیاد است و به نوعی بنیان و پایه های تمدن ها با رشته هایی مثل ادبیات و هنرهای تجسمی ساخته و آشنا می شوند. لذا در بررسی تاریخ فرهنگ ها روشن می شود كه بزرگان این عرصه بودند كه تاریخ تمدن را شكل دادند. در كشور ما هم بالطبع این مسئله وجود دارد لیكن در واقع هنرهای تجسمی آن گونه كه خودمان به عنوان هنرمند این عرصه انتظار داریم، آن جایگاه واقعی خود را به دست نیاورده است و هنرهای تجسمی مخاطبان مرتبط آموزش یافته و خاص خودش را دارد (چنانكه در گالری ها و نمایشگاه ها شاهد هستیم)، در حد انتظار نیست.

این مدرس دانشگاه همچنین یادآور شد: به هر حال آنچه كه مسلم هست، هنر انقلاب مخاطبان خاص خودش را دارد، یعنی ما هنگامی که آثاری در این زمینه از بازیگران و صورت های معروف هنرهای تجسمی می بینیم و بازخوردهایش را در اینترنت و مطبوعات مشاهده می كنیم، به این نتیجه می رسیم كه هنر انقلاب مخاطبان خاص خودش را دارد و علاقه مندان به این عرصه از آن استقبال می كنند. به نظرم روند هنر انقلاب طی این 38 سال روند ثابتی داشته هست، یعنی نه پیشرفت داشته و نه پسرفت كرده هست.

وی خاطرنشان كرد: هنرهای تجسمی به طور مستقیم با مخاطب ارتباط برقرار می كنند، اگرچه بعضی نمادها در بعضی سبك ها مانند سوررئالیسم و یا سمبولیسم با توجه به برداشت مخاطب تعبیر می شود، ولی الزاما آنچه در ذهن هنرمند و یا مفهوم مورد نظر او بوده هست، در ذهن مخاطب نخواهد بود. ولی در كل بازیگران و صورت های معروف هم با همین انگیزه كارشان را شروع كردند و تا حدود زیادی هم موفق بوده اند ولی به لحاظ كمی، تعداد بازیگران و صورت های معروف ما در عرصه هنرهای تجسمی نسبت به سایر رشته های هنری كم است و در نتیجه آثار تولید شده است فاخر هم به نسبت اندك هست.

این هنرمند نقاش همچنین در پاسخ به اینكه چقدر توانستیم در ارائه هنر انقلاب و ادبیات ارزشی انقلاب اسلامی در قالب هنرهای تجسمی، خودمان را به دنیا معرفی كنیم، گفت: به اعتقاد من بازیگران و صورت های معروف در این بخش تمام تلاش ارزش را كرده اند تا خودشان و اثر هنری خود را از طرق متفاوت به دنیا معرفی كنند، به هر حال یكی از آرزوهای هر هنرمندی داشتن مخاطب جهت آثارش است به خاص مخاطبان جهانی، ولی آنچه كه مورد نیاز بود هنرهای تجسمی را زیاد معرفی كند، شرکت ها، مراكز و نهادهایی هستند كه وظیفه معرفی و توسعه هنرهای تجسمی را بر عهده دارند كه به نظرم در این زمینه كم كاری كرده اند. اگر بناست هنر ما در دنیا معرفی شود در حال حاضر این امر از مسئولیت های شرکت فرهنگ و ارتباطات اسلامی است كه در اغلب كشورها مشورت فرهنگی دارد.

وی اظهار كرد: در حال حاضر دورانی را طی می كنیم كه دهه های بعد از انقلاب است و یك سری ارزش ها عوض کردن كرده هست. درواقع رویكرد 40 ساله ما همان هنر معاصرمان است كه در كشور جاری و ساری است و می بایست شاخصه های هویت فرهنگی معاصر را دارا باشد. یكی از بااهمیت ترین كارهایی كه می توان جهت معرفی هنر معاصر انجام داد این است كه همانند جشنواره فجر كه هرساله در كشورمان برگزار می كنیم، نمایشگاه وزینی با عنوان هنر جمهوری اسلامی کشور عزیزمان ایران در كشورهای صاحب فرهنگ و علاقه مند به کشور عزیزمان ایران و فرهنگمان برگزار كنیم و در این نمایشگاه از اساتید و بازیگران و صورت های معروف برجسته دانشگاه های كشورهای متفاوت استفاده كنیم. ولی متاسفانه این اتفاق نمی افتد و هرسال به مناسبت دهه فجر در بعضی كشورها نمایشگاه ها و برنامه های ضعیف فرهنگی اجرا می شود كه در شأن هنر کشور عزیزمان ایران نیست و اثرگزاری مورد نیاز را نیز ندارد. از طرفی چون امكانات مورد نیاز جهت بیمه آثار و بسته بندی و ارسال آثار در اختیار ندارند، در نتیجه آثار دسته دوم و سوم از بازیگران و صورت های معروف به نمایش می گذارند و بی سروصدا به این عنوان آخر می دهند كه این نحوه عملكرد اقدامی مناسب جهت معرفی هنر کشور عزیزمان ایران به دنیا نیست.

طاهری در آخر بیان كرد: با این ترتیب چه انتظاری داریم تا هنرمان و به خاص هنر انقلابمان را به دنیا معرفی كنیم؟ متاسفانه ما در دانشگاه هایمان رشته ای با عنوان «هنر انقلاب» نداریم و به نظرم این امر یكی از ضروریات بوده و مورد نیاز است یك مدرسه عالی «هنر انقلاب» راه اندازی و تأسیس شود.

وی تاكید كرد: نگرانی خاص من از این است كه از عهده مسئولیت خود به خوبی برنیاییم و ما كه می بایست استمرار بخش فرهنگ کشور عزیزمان ایران به آیندگان بوده و پاسخ گوی نسل های بعدی مان باشیم، از هویت بخشی به هنر معاصر غافل شویم. تأسف بار این است كه هنر جمهوری اسلامی فاقد هویت مشخصی است كه تاریخ هنر کشور عزیزمان ایران در آینده بتواند به آن استناد كند.

انتهای پیام/

واژه های کلیدی: ایران | معرفی | انقلاب | بازیگران | هنر انقلاب | جایگاه هنر انقلاب | هنر انقلاب در دانشگاه |

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog